• Dilek Özcan

Dilek Özcan

Hakkında

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar mezunu olup, Yüksek Lisansına yine Yeditepe Üniversitesinde devam etmektedir. Aynı zamanda Mimar Sinan Üniversitesi'nde Pedagojik Formasyon eğitimi almaktadır.

"Resimlerim otoportrem. Ben kendi içimde yaşadığım dünyayı bu şekilde dışa vurmayı ve kendimi de kullandığım renklerle ve dokularla bu şekilde anlatmayı seçtim. Bu dünya bazen çok renkli, bazen sadece siyah beyaz, bazen isyan, acı, nefret dolu bazen de mutluluk, bazen çocuk bazen anne, bazen ölüm düşüncesi bazen de sonsuz dek yaşama isteği.. Dolayısıyla resimlerimin olmazsa olmazı kadın vücudu, benim için bütün bu duyguları aynı anda içinde barındıran bir ev sahibesi ve estetik değeri de inkar edilemez bir unsur. Kadın vücudunda mutlaka isyan, nefret, acı hatta intiharla ilgili hikayeler vardır, vücutlar farklı olsa da hikayeler hep aynıdır. Kadın karmaşıktır, mutsuzlukları mutlulukları, vazgeçişleri başlangıçları birbiriyle hep iç içedir. İşin içinde kadın olduğu zaman orada hem soyut hem somut bir şeyler mutlaka vardır.

Kendimle ilgili bir şeyleri ifade etmek isterken biçimsel olarak Jan Saudek'in fotoğrafları bana yardımcı oldu, daha önce de belirttiğim gibi benim bakış açıma göre vücutlar farklı olsa da hikayeler aynı olduğundan transfer tekniğiyle bu fotoğraflardan yararlanmak istedim. Resimlerimin içindeki her şey kadına dair izler taşımakta, dolayısıyla onlar aynı zamanda bana dair izler. Bir kadının sert, net çizgileri bir anda yumuşak dönüşlere geçiş yapabilir ve akabinde tekrar bu durum aniden değişebilir.

İşlerimi yapmaya başlarken nasıl yapacağıma dair hiç bir fikrim olmadan tuvalin karşısına geçiyorum bu özellikle tercih ettiğim bir durum çünkü ben mantığımdan çok duygularıyla yaşayan bir insanım, nasıl ki hayatta duygularımı kontrol altına alarak, ince hesaplar peşinde koşarak yaşamıyorsam resimlerimi de aynı duygularla yapıyorum bu sebeple resimlerim bir nevi otoportre, kendi dünyamı anlattığım tiyatro sahnesinden bir enstantane diyebilirim."

Eserlerini kendine özgü tarzla yorumlayan sanatçımız çalışmalarından böyle bahsetmekte, tuval üzerine akrilik boya kullanarak yaptığı çalışmalarının yanı sıra gravür, taş baskı, serigrafi, seramik ve heykel çalışmaları da bulunmaktadır.Eserleri