• Işıl Arısoy Kaya

Işıl Arısoy Kaya

Hakkında

Istanbul'da doğdu. Istanbul Üniversitesi İşletme Fakultesi ve Exeter Universitesi Uluslararasi İşletme bölümünden mezun oldu. Uluslararası firmalarda pazarlama alanında çalışırken bir yandan kendini sanat alanında geliştirdi. Resul Aytemur / Akademililer, Gulay Semercioğlu/Sinan Demirtaş Atölyesi ve Muammer Yanmaz / 40 Haramiler Fotoğraf Studyosuna devam etti. Serbest grafik tasarimci olarak çalıştı ve kendi tshirt markası olan "What's Normal?"ı yarattı. Kariyerini görsel sanatçı olarak devam ettirmeye karar vermesi üzerine kurumsal hayatını noktaladı. Şu anda farklı oluşumların sanatçısı olarak çalışmaktadır. “Jano Association” (Ispanya), “Sanatgezgini” (Türkiye), “Lebriz”(Türkiye) ve “69Fineart Gallery” (Kuala Lumpur, Malezya)
Sanatını fotoğrafın farklı bir yorumu olarak değerlendirebiliriz. Eserleri Pop-Art akımından parçalar taşırken bazen grafik öğeler de içermektedir. Konsept portreleri ve mekanları sanatın yaratımını sorgulamaktadır. Hiç bir fotoğrafı izleyenin aslında gördüğü değildir. Bu yolla sanatçı izleyeni kendisiyle birlikte paylaşım içerisine girmeye davet ederek, yaratıcı bir anda yer almasını ister.

Mottosu "What’s Normal?" olan Işıl Arısoy Kaya hayatta sürekli diretilen normal olma durumunu sorgulamakta, karşı duruşunu eserlerine de yansıtmaktadır. Bu sebeple eserlerini çizginin dışında tutmaya çalışmaktadır.Eserleri